
Kaip išugdyti įprotį palaikyti tvarką namuose? Kaip padėti vaikams ne tik smagiai džiaugtis nerūpestinga vaikyste, bet ir įgyti kasdieninių namų ruošos įgūdžių, kurie mažiesiems pravers ateityje, o tėveliams ir dabar. „Švaros bičių“ komanda pateikia tris paprastus patarimus, kurie gali praversti formuojant namų taisykles švaros klausimais ir palengvinti namų ruošą su vaikais.
Paaiškinkite ką reiškia tvarkinga
Labai dažnai problemos kyla dėl neaiškių sąvokų. Taigi pirmiausiai vaikui įvardinkite, kokie yra tvarkymosi tikslai, kas jums yra švarus kambarys, lentyna, tvarkingai paklota lova, švarus kilimas ir kita. Priešingu atveju jūsų norai ir vaikų įsivaizdavimas gali nesutapti. O nesutapus vizijoms ir interesams konfliktas neišvengiamas.
Per dideli keliami lūkesčiai irgi nėra pats geriausias sprendimas pradedant vaikus mokyti namų ruošos ir kviečiantis juos į pagalbą. Visada reikia asižvelgti į vaikų amžių ir pagal tai formuoti užduotis. Nors pirmais kartais, net ir vadovaujantis šia taisykle, stebuklų tikėtis tikrai nereikia!

Pradėkite nuo mažų dalykų
Visi tėvai žino, kad net mažiausieji vaikai prikaupia daugybę daiktų. Išmėtyti daiktai ne tik gadina bendrą namų vaizdą, sukelia papildomų sunkumų būti mobiliems, bet ir yra puiki terpė kauptis dulkėms ir bakterijoms. Vietoj to, kad pervargęs(usi) imtumėte vaikų išmėtytus daiktus tvarkyti pats(i) – mokykite vaikus atsakingumo tiek už erdvę, kurioje gyvena, tiek už daiktus, kuriuos turi.
Kad ugdymas netaptų moralizavimu ir dideliais pykčiais – pradėkite nuo mažų dalykų. Protinga viską atlikti etapais. Didelę netvarką paverskite mažesne, mažesnę dar mažesne, kol galiausiai netvarka virs tvarka. Neinstruktuokite ir nevadovaukite vaikams „marš tvarkytis kambario“, bet geriau pakvieskite juos prisidėti prie švarių namų kūrimo kartu. Paprasčiausia ugdyti savo pavyzdžiu. Galite pasiūlyti, kad šiandien visa šeima tvarkosi daiktus, kurie yra ar turėtų būti lentynose. Lentynos turi būti nuvalytos, o daiktai gražiai sudėlioti/surūšiuoti. Būtina pabrėžti, kad jei kas nors neaišku, galima kreiptis pagalbos, patarimų. Taip pat motyvacijai stimuliuoti galite pasiūlyti ir apdovanojimą, kuris lauks tuomet, kai rezultatas bus pasiektas. Stimulu galėtų būti šeimyninis arbatėlės gėrimas ar ledų valgymas kartu.
Leiskite veikti patiems
Jei vaikai jau nebėra labai maži ir gali vienokius ar kitokius namų tvarkos darbus atlikti savarankiškai – leiskite jiems tai daryti. Nors iš pirmo žvilgsnio, patarimas atrodo naivus, „oj, kad tik jie tvarkytusi“, pasirodo, nėra viskas taip paprasta. Suaugusieji dažnai linkę prarasti kantrybę, suvokti, kad pats(i) galėtų padaryti viską kur kas greičiau, nei eidamas derybų ir ugdydamas vaikų švaros įpročius. Nepamirškite, kad šiuo atveju tikslas – ne tik švarūs namai, bet ir tvarkytis mokantys vaikai. Namų ruoša su vaikais yra sudėtingas, bet labai naudingas procesas.
Išmokite priimti vaikų netobulumą! Vertinkite ne tik rezultatą, bet ir progresą, pokytį, kurį kuria vaikai augdami ir mokydamiesi su jumis.
Švaros bitės – švariam gyvenimui!
One thought on “Namų ruoša su vaikais: kaip išmokyti tvarkos?”
Comments are closed.